Školstvo – grécka cesta?

Autor: Daniel Miklošovič | 15.9.2011 o 11:54 | (upravené 15.9.2011 o 13:12) Karma článku: 13,76 | Prečítané:  2173x

Nikto, kto má aspoň štipku zdravého úsudku, nepochybuje, že investícia do vzdelania detí a mládeže je jednou z najefektívnejšie vynaložených.

Minister školstva Eugen Jurzyca nerozumie, prečo učitelia protestujú, keď „vedia, že v budúcom rozpočte sa ráta so slušným zvýšením platov." Dosť nevkusný čierny humor. Zvýšenie základného platu o 1,9%, s ktorým ráta rozpočet, považuje Jurzyca za slušné. Hovorkyňa Miriam Žiaková tvrdí, že to bude 40 eur. Nech rátam, ako rátam, necelé 2 percentá z necelých 800 eur mi vychádza na cirka 14 eur v hrubom, po zdanení slabých 10 eur. Jurzyca tvrdí, že ráta so zvýšením asi o 6%. Má to však háčik - za predpokladu, že školy prepustia 8% zamestnancov, z toho vyše 5000 učiteľov. Ani srnka netuší, ako prišiel na to, že na školách sa len tak povaľuje armáda učiteľov, školníkov, upratovačiek či kucháriek.

Krajiny EÚ investujú do školstva v priemere 6% HDP. Na Slovensku je to menej ako 4% - v tomto smere sme na chvoste. Podľa Jurzycu sú však naše legitímne požiadavky nereálne, „ak nechceme ísť gréckou cestou." Dorovnanie investícií do školstva na priemerných 6% je grécka cesta? Opäť pokus o žart? Skôr nedovidenie si za špičku nosa. V rebríčku úrovne kvality vzdelávacieho procesu nie je pred Slovenskom krajina, ktorá investuje do školstva menší podiel HDP. Za málo peňazí veľa muziky. Len z pocitu dobre odvedenej práce sa ale vyžiť nedá. Nadpriemerne náročná a spoločensky dôležitá práca si zaslúži nadpriemerné ohodnotenie. Máme byť elitou národa? V poriadku. Tak do nás investujte ako do elity.

Rapkáče, píšťalky, transparenty, reflexné vesty, megafóny - to sme tu mali už niekoľkokrát. Účinok? Minimálny. Alternatíva? Existuje - časovo neobmedzený ostrý štrajk. S akou ľahkosťou rok čo rok politici verbálne vyzdvihujú vzdelanie ako jednu z priorít. Vraj aby sme len neskladali autá a LCD-čka pre zahraničné firmy. A keď príde na lámanie chleba - ten, kto by mal za školstvo najviac brojiť, oponuje gréckou cestou. Keby to nebolo také smutné, hádam by to bolo aj vtipné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?