reklama

Zmätky s vianočnými prázdninami

Na začiatku nového roka môžu žiaci a študenti základných a stredných škôl, ktorí už dnes, 3. januára, museli nastúpiť do školy závidieť tým ostatným, ktorí pôjdu do školy až v pondelok 8. januára.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Ako učiteľovi, ale aj ako bežnému občanovi sa mi takáto nejednotnosť v dĺžke vianočných prázdnin nepáči a považujem za závažný prešľap ministra školstva Jána Mikolaja, že takýto stav nielenže dopustil, ale dokonca svojimi verejnými vyhláseniami osobne podporil.

Pôvodný termín vianočných prázdnin určilo ministerstvo školstva na 23. 12. 2006 – 2. 1. 2007 (ešte za predošlého ministra školstva). Ak mal Ján Mikolaj po nástupe do funkcie pocit, že zimné prázdniny budú prikrátke (hoci väčšinou tiež nebývajú dlhšie), prečo nekonal skôr a neurčil nástup do škôl na 8. januára v dostatočnom predstihu a celoplošne? Prečo až pár dní pred Vianocami odporúčal riaditeľom škôl predĺžiť prázdniny (bez pádneho dôvodu), keď už väčšina riaditeľov tak či tak rozhodla o ich predĺžení resp. nepredĺžení? Mimochodom, aj tak patríme medzi krajiny s najvyšším počtom voľných dní (prázdniny + sviatky) v Európe, čiže s najnižším počtom školských dní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo vlastne majú riaditelia možnosť predĺžiť prázdniny bez závažného dôvodu? Kalamita, chrípková epidémia alebo iné problémy – nič z toho sa v súčasnosti nedeje. Argumentácie o šetrení na kúrení neobstoja - máme najteplejšie vianočné + novoročné obdobie za posledných 25 rokov a temperovať sa v školských budovách tak či tak musí aj počas prázdnin. A aj keby bola tuhá zima – školstvo by malo byť jednou z posledných oblastí, kde by sa malo šetriť (u nás to, žiaľ, stále neplatí).

Ďalším argumentom pre predĺženie prázdnin býva, že študenti, ktorí dochádzajú na internát, nemusia merať cestu kvôli trom dňom vyučovania. Chabý argument – žiaci základných škôl bývajú na internáte len výnimočne a taktiež väčšina stredných škôl internát vôbec nemá, a ak áno, býva v ňom len menšia časť študentov danej školy. Takých stredných škôl, kde je väčšina študentov ubytovaných na internáte, je u nás minimum. Počas jesenných a veľkonočných prázdnin sa vyučuje len dva resp. tri dni v týždni (na Veľkú noc dva týždne po sebe) a vtedy takéto argumenty nepočuť. Každopádne, rodičia dávajú svoje deti na internát s plným vedomím, že ich to bude niečo stáť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalší argument pre predĺženie – vraj aby si študenti a učitelia lepšie oddýchli. Blíži sa polročné vysvedčenie, pričom klasifikačná porada býva spravidla týždeň pred ním. Január býva riadne nadupaný písomkami a skúšaním. Tento nával sa pri nižšom počte vyučovacích dní ešte zvýrazní a študenti budú síce po dlhších prázdninách oddýchnutejší, ale zároveň budú potrebovať viac času na rozbeh a do uzatvorenia známok budú viac vyťažení a vystresovaní, takže efekt dlhšieho oddychu sa rýchlo pominie (+ učitelia budú mať menej času na prípravu a opravu polročných písomných prác a uzatvorenie známok).

Predlžovanie prázdnin na poslednú chvíľu rozhodne nie je férové voči rodičom, najmä voči tým, ktorí majú menších školákov. Niektorí riaditelia základných škôl oznámili žiakom predĺžené prázdniny až v piatok – počas posledného školského dňa! Nie každý má možnosť dať svoje dieťa k starej mame alebo si zo dňa na deň vziať ďalšie tri dni dovolenky. Ak by vopred vedeli o dlhších prázdninách, mohli si svoje záležitosti vopred inak naplánovať. Tiež to nie je férové voči dopravným spoločnostiam. Niektoré autobusové a vlakové spoje premávajú len počas dní školského vyučovania, ďalšie len počas prvého alebo posledného školského dňa v týždni. Začul som rozhovor v rádiu, kde sa zástupca autobusovej spoločnosti sťažoval, že nevedia, či majú tieto spoje vypraviť alebo nie. Ak ich vypravia, budú chodiť poloprázdne a vyprodukujú finančné straty. Ak ich nevypravia, študenti, ktorí majú vyučovanie 3. – 5. januára môžu mať problémy dostať sa do školy a domov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Osobne sa mi pozdáva systém organizácie školského roka v Británii (tri trimestre, medzi ktorými sú Vianoce a Veľká noc s dvojtýždňovými prázdninami + jednotýždňové prázdniny v polovici každého trimestra + šesťtýždňové letné prázdniny), kde žiadne prázdniny nezačínajú ani nekončia uprostred týždňa, ako je tomu u nás.

Pán minister školstva, pre budúcnosť porozmýšľajte, prosím, nad zjednotením termínu vianočných prázdnin na našich základných a stredných školách. Tohtoročný stav je nedôstojný vzhľadom k spoločenskej dôležitosti rezortu, ktorý vediete.

Daniel Miklošovič

Daniel Miklošovič

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  35x

Učiteľ angličtiny. Záľuby: beh, turistika, cyklistika, šach, hudba. Zoznam autorových rubrík:  BehAngličtinaŠkolstvoVieraPolitikaPostrehy

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu